Spora część z nas zapewne dobrze wie, że nawet najbardziej niezawodne koparki budowlane najlepszych producentów takich jak Atlas, ulegają czasem różnym usterkom. I choć zepsuć w koparce może się właściwie wszystko, to są niektóre części, które bardziej niż inne narażone są na awarie. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi i wybrać kilka elementów, które najczęściej psują się w maszynach budowlanych.
Awarie układu napędowego
Zacznijmy od tego, że wszystkie jeżdżące maszyny budowlane funkcjonują na podobnym systemie napędowym do tego, który występuje w pozostałych pojazdach. Z tej przyczyny operatorzy lub mechanicy urządzeń borykają się z usterkami zbliżonymi do tych w samochodach, maszynach rolniczych czy pozostałych pojazdach. Najczęstsze problemy to niewielkie przecieki różnego pochodzenia, zużycie łożysk oraz uszkodzone tłoki. Przyczyną problemów z systemem napędowym jest najczęściej niewłaściwe korzystanie oraz zaniedbanie w zakresie konserwacji. Pocieszające jest zatem to, że można zapobiec wielu potencjalnym usterek systemu napędowego. Wystarczy jedynie (lub aż!) właściwe wykorzystanie oraz sumienne wykonanie regularnych przeglądów maszyny.
Mechaniczne uszkodzenia osprzętu i gąsienic
Potencjalne ryzyko usterki jest wyższe w przypadku osprzętu np. haki czy łyżki) a także całego mechanizmu gąsienicowego. Oczywiście jak zawsze, bardzo ważne jest właściwe użytkowanie maszyny. Odpowiednie dobieranie elementów roboczych do wykonywanych prac oraz unikanie przeciążeń to kwestie kluczowe. Uszkodzenia mechaniczne haki, młotów czy łyżek oraz awarie układu gąsienicowego często są jednak niemożliwe do przewidzenia. To dlatego, że bezpośredni wpływ mogą mieć na nie na np. niepożądane elementy w podłożu roboczym. Na szczęście nierzadko okazuje się, że uszkodzenia nie są tak poważne, jak wydają się na pierwszy rzut oka. Często wystarczy np. wymiana jedynie niewielkiego elementu.
Układ chłodzenia nie ma wytchnienia
Znaczenie systemu chłodzenia dla funkcjonowania silnika i całego urządzenia jest nieocenione. To dzięki niemu nie występuje przegrzanie silnika, co zapewnia efektywną pracę urządzenia bez przeszkód. Niemniej jednak długotrwała praca w trudnych warunkach często może prowadzić do uszkodzenia systemu chłodzenia. Mogą to być usterki termostatu czy pompy wody, które na szczęście nie należą do bardzo kosztownych. Niemniej jednak dość często dochodzi do awarii chłodnicy, co stanowi poważniejsze wyzwanie dla portfela.
Szyby i lusterka podatne na pęknięcia
Koparki budowlane, z uwagi na warunki i charakter pracy, są nieustannie narażone na negatywne działanie wielu czynników zewnętrznych. Jakkolwiek wspomniany wyżej sprzęt jest wykonany z odpornego na uszkodzenia metalu, tak szyby i lusterka są elementami, które mogą uszkodzić się nawet przez niepozorny wypadek. Na placu budowy ryzyko uderzenia kamykiem czy jakimkolwiek innym elementem jest bardzo duże, dlatego pęknięcia szyb i lusterek są na porządku dziennym.