Początki

Wszystko zaczęło się w 1919 roku, kiedy Hinrich Weyhausen założył swoją pierwszą firmę, Hinrich Weyhausen KG, w Delmenhorst. Początkowo firma produkowała maszyny rolnicze i przenośniki. Weyhausen zdał sobie sprawę, że maszyny, których potrzebowali jego klienci, nie były powszechnie dostępne na rynku. Weyhausen uważnie wsłuchał się w potrzeby operatorów i postanowił zbudować maszynę, która dokładnie spełniałaby wymagania ludzi, z którymi pracował na co dzień. Weyhausen robił to z wielką pasją i poświęceniem, a w rezultacie praca zaczęła się opłacać. Hinrich Weyhausen potrzebował nowego środowiska. W 1936 roku powstała marka Atlas, ale Atlas nadal podlegał pierwotnej firmie.

Podejście innych producentów było dla niego problematyczne. Skupiali się oni na technologii i ulepszeniach, ale nie pytali, czy ta konkretna maszyna będzie wspierać cele i zadania użytkownika. Atlas skupił się na korzyściach płynących z danej maszyny. Co jest obecnie potrzebne? Rozwiązania firmy Atlas były udoskonalane wraz z rozwojem technologii i są udoskonalane do dziś. Dlatego maszyny Atlas należą do najbardziej niezawodnych.

Pierwsze koparki

Firma Atlas produkuje koparki już od jakiegoś czasu, ale pierwsze w pełni hydrauliczne koparki powstały dopiero w 1951 roku. Rozwiązania oferowane przez firmę Atlas znacznie różniły się od tych oferowanych przez innych producentów. Niezawodna, nowoczesna i innowacyjna – taka była pierwsza koparka hydrauliczna firmy Atlas. Koparka ta utorowała Atlasowi drogę do zdobycia jeszcze szerszego grona zwolenników. Dzięki niezawodności, zastosowanej technologii i innowacyjności, Atlas szybko stał się liderem na rynku.

Koparka hydrauliczna Atlas podnosząca łyżkę na tle zachmurzonego niebaPierwsza koparka hydrauliczna Atlas została wyprodukowana w 1951 roku (zdjęcie: dane producenta).

Losy firmy, losy rodziny

Firma Atlas Copco konsekwentnie rozwijała koparki hydrauliczne i w latach 60. stała się światowym liderem w produkcji koparek hydraulicznych. W 1962 r. w zakładach w Vechta, Ganderkesee i Löningen pracowało około 1000 pracowników. 1969 rok W 1964 roku zmarł założyciel Hinrich Weyhausen, a jego syn Günter Weyhausen przejął zarządzanie firmą Hinrich Weyhausen KG. Brat Güntera, Friedrich, założył w 1971 r. niezależną spółkę siostrzaną F. Weyhausen GmbH & Co KG. W Westerstede powstała fabryka produkująca ładowarki kołowe i koparko-ładowarki.

W 1986 r. nazwa Hinrich Weyhausen KG została ostatecznie zmieniona na Atlas Weyhausen GmbH. 13 lat później firma popadła w kłopoty finansowe i została sprzedana EDER Handel und Beteiligungen GmbH. 2001, właściciel zmienił się ponownie. W 2001 roku nastąpiła kolejna zmiana właściciela. W tym czasie firma Atlas została przejęta przez amerykańskiego producenta sprzętu budowlanego Terex, Westport, i przemianowana na Atlas Terex GmbH.

Koparka kołowa Atlas z dużą łyżką kilkakrotnie zmieniała właściciela, ostatecznie powracając do swoich oryginalnych kolorów (zdjęcie: dane producenta).

Terex przejął Atlas, ale nie całą firmę Atlas. Przejęcie było ukierunkowane na zakłady produkujące koparki i żurawie samochodowe. Podjęto jednak decyzję o zachowaniu niezależności fabryk ładowarek i walców pod marką Atlas Weyhausen; Grupa Terex chciała przejść z marki Atlas na własną markę. Początkowo nowe maszyny były wprowadzane na rynek pod nazwą Terex Atlas, a od 2010 r. pod marką Terex. Niestety, inwestycja ta nie była do końca udana i fabryka popadła w kłopoty finansowe. Fabryka została ponownie sprzedana, tym razem niezależnemu inwestorowi z USA. Nie tylko fabryka powróciła do marki Atlas, ale także kolor sprzętu budowlanego powrócił do oryginalnego pomarańczowego koloru (Terex produkował cały sprzęt budowlany w kolorze białym).

Sprzęt budowlany Atlas w Polsce

Najpopularniejszym sprzętem budowlanym Atlas w Polsce są koparki, z czego większość stanowią koparki kołowe o masie 13-16 ton, produkowane w latach 1995-2000. Inną ciekawą maszyną jest tzw. koparka dwukierunkowa, która może poruszać się po normalnym terenie zarówno na kołach, jak i na gąsienicach (za pomocą kół kolejowych) dzięki zastosowaniu dwóch różnych podwozi.

Wśród koparek na wyróżnienie zasługują również minikoparki Atlas 404 i 604, które niestety nie są już produkowane. Kolejną grupą są ładowarki Atlas, które wykorzystywane są głównie na placach budowy, w tartakach, w przemyśle materiałów budowlanych oraz w rolnictwie. Warto również wspomnieć o żurawiach samochodowych Atlas, które wykorzystywane są głównie do załadunku materiałów budowlanych.

Części do maszyn budowlanych zarówno Atlas, jak i Terex, a także inne części do maszyn budowlanych dostępne są w ATL Części do Maszyn Budowlanych. Zapraszamy do indywidualnego kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą części Atlas.